Vishay/Dale RNC55H1913BSRSL
RNC55H1913BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1913BSRSL
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1913BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1913BSRSL
QUANTITY
RNC55H1913BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1913BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1913BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1913BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1913BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1913BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1913BSRSL
FUSE BRD MNT 31MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 15GLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" WHT NI datasheet.pdf
RES 698K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf