Vishay/Dale RNC55H1930BSB14
RNC55H1930BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1930BSB14
Brief Description
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1930BSB14.pdf
Availability of RNC55H1930BSB14
QUANTITY
RNC55H1930BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1930BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1930BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1930BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1930BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1930BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1930BSB14
IC PROG RIPPLE COUNT W/OSC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS R/A SHORT LA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14-DIP datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
IC ISOMODEM GLOBAL DAA 24TSSOP datasheet.pdf
52-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V DO-214AC datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PUSHIN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
680UF 420V 40X60MM 85C 10000H datasheet.pdf