Vishay/Dale RNC55H1941BSB14
RNC55H1941BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1941BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1941BSB14.pdf
Availability of RNC55H1941BSB14
QUANTITY
RNC55H1941BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1941BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1941BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1941BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1941BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1941BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1941BSB14
CTRLR POWER SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf