Vishay/Dale RNC55H1960BRB14
RNC55H1960BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1960BRB14
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1960BRB14.pdf
Availability of RNC55H1960BRB14
QUANTITY
RNC55H1960BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1960BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1960BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1960BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1960BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1960BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1960BRB14
CONN HEADER RT ANG 50POS .050 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf