Vishay/Dale RNC55H1963BRRSL
RNC55H1963BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1963BRRSL
Brief Description
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1963BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1963BRRSL
QUANTITY
RNC55H1963BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1963BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1963BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1963BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1963BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1963BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1963BRRSL
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 6PORT WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SUBLENS RND 26.5MM DIA CLEAR datasheet.pdf