Vishay/Dale RNC55H1984BSRSL
RNC55H1984BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1984BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1984BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1984BSRSL
QUANTITY
RNC55H1984BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1984BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1984BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1984BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1984BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1984BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1984BSRSL
DIODE SCHOTTKY 100V 5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER USB 12V CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
T8368A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
915MHZ DIPOLE ANTENNA datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf