Vishay/Dale RNC55H1984BSRSL
RNC55H1984BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1984BSRSL
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1984BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1984BSRSL
QUANTITY
RNC55H1984BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1984BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1984BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1984BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1984BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1984BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1984BSRSL
TERM BLOCK 9POS 35DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 32TQFN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A X1DFN10063 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf