Vishay/Dale RNC55H2000FMB14
RNC55H2000FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2000FMB14
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2000FMB14.pdf
Availability of RNC55H2000FMB14
QUANTITY
RNC55H2000FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2000FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2000FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2000FMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2000FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2000FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2000FMB14
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP MALE C BS TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23SOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN 4C 4#8 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf