Vishay/Dale RNC55H2000FRB14
RNC55H2000FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2000FRB14
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2000FRB14.pdf
Availability of RNC55H2000FRB14
QUANTITY
RNC55H2000FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2000FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2000FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2000FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2000FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2000FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2000FRB14
MOUNTING BUTTON 0.344" - 0.406" datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .015-.025" .510" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVDC QC datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 221K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 100 POS R/A datasheet.pdf