Vishay/Dale RNC55H2000FSBSL
RNC55H2000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2000FSBSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2000FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2000FSBSL
QUANTITY
RNC55H2000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2000FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2000FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2000FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2000FSBSL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
TOOL KIT MANUAL PUNCH 2 BLADES datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf