Vishay/Dale RNC55H2001BSR36
RNC55H2001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2001BSR36
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2001BSR36.pdf
Availability of RNC55H2001BSR36
QUANTITY
RNC55H2001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2001BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2001BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2001BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2001BSR36
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN RED DIFF RA SGL datasheet.pdf
CONN HDR .635MM 52POS DUAL SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES INCHES datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf