Vishay/Dale RNC55H2001FPRSL
RNC55H2001FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2001FPRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2001FPRSL.pdf
Availability of RNC55H2001FPRSL
QUANTITY
RNC55H2001FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2001FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2001FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2001FPRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2001FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2001FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H2001FPRSL
RES 200 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 6V SOD-523 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 8-SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 11A TO-262 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT SKT datasheet.pdf