Vishay/Dale RNC55H2051FRBSL
RNC55H2051FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051FRBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051FRBSL.pdf
Availability of RNC55H2051FRBSL
QUANTITY
RNC55H2051FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2051FRBSL
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 1023BGA datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 72" W/AC PLUG datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
LABEL WARNING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050" datasheet.pdf