Vishay/Dale RNC55H2052BSRSL
RNC55H2052BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2052BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2052BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2052BSRSL
QUANTITY
RNC55H2052BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2052BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2052BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2052BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2052BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2052BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2052BSRSL
RES SMD 130 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
OFF-MAN-AUTO datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 450.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf