Vishay/Dale RNC55H2052DSRE6
RNC55H2052DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2052DSRE6
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2052DSRE6.pdf
Availability of RNC55H2052DSRE6
QUANTITY
RNC55H2052DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2052DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2052DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2052DSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2052DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2052DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2052DSRE6
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 28-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150MHZ 8SO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 30W D 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2A SYNC 10-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf