Ohmite TWW3JR15E
TWW3JR15E picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR15E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR15E.pdf
Availability of TWW3JR15E
QUANTITY
TWW3JR15E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR15E
Internal Part NumberEIS-TWW3JR15E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR15E
Related LinksTWW3, TWW3JR15E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR15E Details Description
Related parts for TWW3JR15E
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 250V 70A TO-94 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf