FFF 77315-101-06LF
77315-101-06LF picture photo
Mfg. Part Number
77315-101-06LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
77315-101-06LF.pdf
Availability of 77315-101-06LF
QUANTITY
77315-101-06LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77315-101-06LF
Internal Part NumberEIS-77315-101-06LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.225" (5.72mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77315-101-06LF
Related Links77315-1, 77315-101-06LF Datasheet, FFF Distributor
77315-101-06LF Details Description
Related parts for 77315-101-06LF
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SGL SC59-3 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
IGBT 900V 60A 170W TO3P LH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 100V RAD datasheet.pdf