Vishay/Dale RNC55H2061BSB14
RNC55H2061BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2061BSB14
Brief Description
RES 2.06K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2061BSB14.pdf
Availability of RNC55H2061BSB14
QUANTITY
RNC55H2061BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2061BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2061BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2061BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2061BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2061BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2061BSB14
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CH 275V 250A SIP datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 260 BGA datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIA.5.4MM HEAD W/NPN CONTROLLER datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X10 GR SN 0.46 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICROFIT 30 FLOATING RECPTACLE 1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 27.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf