Vishay/Dale RNC55H20R0FRBSL
RNC55H20R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H20R0FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H20R0FRBSL.pdf
Availability of RNC55H20R0FRBSL
QUANTITY
RNC55H20R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H20R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H20R0FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H20R0FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H20R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H20R0FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H20R0FRBSL
IC REMOTE THERMAL CTLR 24QSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4.5A SOT23-3 datasheet.pdf
PWR MULTICIRCUIT PROTECT RS-232 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf