Vishay/Dale RNC55H2100BSBSL
RNC55H2100BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2100BSBSL
Brief Description
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2100BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2100BSBSL
QUANTITY
RNC55H2100BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2100BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2100BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2100BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2100BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2100BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2100BSBSL
DC/DC CONVERTER 2.5V 13W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH ILLUM RND GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TWEEZER POINTED VERY FINE 4.50" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 SKT GRND PLU datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 350V 90X146MM 85C 10000H datasheet.pdf