Vishay/Dale RWR84S2R67FRS73
RWR84S2R67FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R67FRS73
Brief Description
RES 2.67 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R67FRS73.pdf
Availability of RWR84S2R67FRS73
QUANTITY
RWR84S2R67FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R67FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R67FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R67FRS73
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R67FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R67FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S2R67FRS73
IDC CABLE-AKR50G/ AE50G / AKR50G datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX IND PNP NO 15MM NPT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.17A 75 MOHM TH datasheet.pdf