Vishay/Dale RNC55H2101BSRE6
RNC55H2101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2101BSRE6
QUANTITY
RNC55H2101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2101BSRE6
TERMINAL BLOCK 3.81MM 2POS PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 9.3A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 240MA 750 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 860MA 430 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf