Vishay/Dale RNC55H2101FSRE6
RNC55H2101FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101FSRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2101FSRE6
QUANTITY
RNC55H2101FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2101FSRE6
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN BCKSHLL/CBL CLMP R/A 42POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
2MM FB,SIG,PIN,ASY,096,4.25 datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf