Vishay/Dale RNC50J6121BSRE6
RNC50J6121BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6121BSRE6
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6121BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6121BSRE6
QUANTITY
RNC50J6121BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6121BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6121BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6121BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6121BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6121BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6121BSRE6
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 3POS W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT VBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf