Vishay/Dale RNC55H2103FPB14
RNC55H2103FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2103FPB14
Brief Description
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2103FPB14.pdf
Availability of RNC55H2103FPB14
QUANTITY
RNC55H2103FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2103FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2103FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2103FPB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2103FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2103FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H2103FPB14
IC CTRLR BUCK 3PH VRM 9.0 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 68POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf