Vishay/Dale RNC55H2150BSB14
RNC55H2150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2150BSB14
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2150BSB14.pdf
Availability of RNC55H2150BSB14
QUANTITY
RNC55H2150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2150BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2150BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2150BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2150BSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE FOR PTS-10 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIE PIDG 69875 16-22 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ELECT MOISTR BLOCK .75"X100'X.06 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf