ECS Inc. International ECS-200-8-36CKM
ECS-200-8-36CKM picture photo
Mfg. Part Number
ECS-200-8-36CKM
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-200-8-36CKM.pdf
Availability of ECS-200-8-36CKM
QUANTITY
ECS-200-8-36CKM Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-200-8-36CKM
Internal Part NumberEIS-ECS-200-8-36CKM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTight Tolerance "Super Miniature" Crystal - ECX-1637/2236 (CKM)
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-2236
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-200-8-36CKM
Related LinksECS-200, ECS-200-8-36CKM Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-200-8-36CKM Details Description
Related parts for ECS-200-8-36CKM
PROCRIMP DIE ASSY BNC TNC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 61V 1KA ENCASED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 58MM datasheet.pdf