Vishay/Dale RNC55H2151BRR36
RNC55H2151BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151BRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151BRR36.pdf
Availability of RNC55H2151BRR36
QUANTITY
RNC55H2151BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151BRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151BRR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151BRR36 Details Description
Related parts for RNC55H2151BRR36
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .100 24PS DL TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX 80MM LONG datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 25.4MM CIRC 5/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf