Murata Electronics North America GRM21BR61A475KA73K
GRM21BR61A475KA73K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61A475KA73K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61A475KA73K.pdf
Availability of GRM21BR61A475KA73K
QUANTITY
GRM21BR61A475KA73K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61A475KA73K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61A475KA73K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61A475KA73K
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61A475KA73K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61A475KA73K Details Description
Related parts for GRM21BR61A475KA73K
MOSFET N-CH 60V 14A TO220FP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 8.5A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CIR 2C 2#12 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER ASSY, 23 POS VERTICAL datasheet.pdf