Vishay/Dale RNC55H2182DSB14
RNC55H2182DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2182DSB14
Brief Description
RES 21.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2182DSB14.pdf
Availability of RNC55H2182DSB14
QUANTITY
RNC55H2182DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2182DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2182DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2182DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2182DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2182DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2182DSB14
CER RESONATOR 5.0 MHZ datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 19CK datasheet.pdf