Vishay/Dale RNC55H21R0BSBSL
RNC55H21R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R0BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R0BSBSL.pdf
Availability of RNC55H21R0BSBSL
QUANTITY
RNC55H21R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R0BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R0BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H21R0BSBSL
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10MSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 11.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 46A TO247 datasheet.pdf