Vishay/Dale RNC55H21R5FSBSL
RNC55H21R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R5FSBSL
Brief Description
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R5FSBSL.pdf
Availability of RNC55H21R5FSBSL
QUANTITY
RNC55H21R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R5FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R5FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R5FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H21R5FSBSL
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 200V 150A TO-220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT523 datasheet.pdf
IC CNTRLR CCFL HI EFF 28-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC DGTL POT 7BIT 100K 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf