Vishay/Dale RNC55H2203FPRE6
RNC55H2203FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2203FPRE6
Brief Description
RES 220K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2203FPRE6.pdf
Availability of RNC55H2203FPRE6
QUANTITY
RNC55H2203FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2203FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2203FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2203FPRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2203FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2203FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2203FPRE6
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIL FEMALE CRIMP HOUSING 8POS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 24BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A PPAK-5 datasheet.pdf