Vishay/Dale RNC55H2211BRB14
RNC55H2211BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211BRB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211BRB14.pdf
Availability of RNC55H2211BRB14
QUANTITY
RNC55H2211BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2211BRB14
IDC CABLE - HSR30H/AE30M/X datasheet.pdf
FB-5R,ASY,240,SIG,HDR,SL,4.25 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SR BTS PC A 14 ASY CP datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 198 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf