Vishay/Dale RWR80S26R7FRB12
RWR80S26R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S26R7FRB12
Brief Description
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S26R7FRB12.pdf
Availability of RWR80S26R7FRB12
QUANTITY
RWR80S26R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S26R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S26R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S26R7FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S26R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S26R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S26R7FRB12
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 1111 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 1210 datasheet.pdf