Vishay/Dale RNC55H2211FRB14
RNC55H2211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211FRB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211FRB14.pdf
Availability of RNC55H2211FRB14
QUANTITY
RNC55H2211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2211FRB14
EMITTER IR 880NM T 1 3/4 datasheet.pdf
FUSE 300A 250V HS FERRULE datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRIPLE 8UDFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .110 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf