Vishay/Dale RNC55H2211FRRE6
RNC55H2211FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211FRRE6
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211FRRE6.pdf
Availability of RNC55H2211FRRE6
QUANTITY
RNC55H2211FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211FRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2211FRRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
IC EMI FLTR/LINE TERM SOT323-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 24W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC INTERFACE SERIALIZER 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf