Vishay/Dale RNC55H2212FPBSL
RNC55H2212FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2212FPBSL
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2212FPBSL.pdf
Availability of RNC55H2212FPBSL
QUANTITY
RNC55H2212FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2212FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2212FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2212FPBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2212FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2212FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H2212FPBSL
POLYSWITCH RXE SERIES 0.50A datasheet.pdf
IC BUS SWITCH UHS 2BIT HS US8 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 32POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
C-228-04X BULK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf