Vishay/Dale RNC55H2231BSRSL
RNC55H2231BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2231BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2231BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2231BSRSL
QUANTITY
RNC55H2231BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2231BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2231BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2231BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2231BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2231BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2231BSRSL
FIXED IND 1.8UH 80MA 450 MOHM datasheet.pdf
CORD COIL DBL END 4-4 BLACK 5' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CRYPTO PROGRAMMER BOARD 3-SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X8 S-GRADE 1M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
AB 14C 12#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 7000 Gates, 166MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf