Vishay/Dale RNC55H2250FSB14
RNC55H2250FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2250FSB14
Brief Description
RES 225 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2250FSB14.pdf
Availability of RNC55H2250FSB14
QUANTITY
RNC55H2250FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2250FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2250FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)225
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2250FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2250FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2250FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2250FSB14
PTC RESETBL 60V/600V .150A RAD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 600KSPS 32-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP40/QFP64 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 30A 600V datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf