Vishay/Dale RNC55H2262FRRSL
RNC55H2262FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2262FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2262FRRSL.pdf
Availability of RNC55H2262FRRSL
QUANTITY
RNC55H2262FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2262FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2262FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2262FRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2262FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2262FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2262FRRSL
IC TRANSLATOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf