Vishay/Dale RNC55H2263BSRE6
RNC55H2263BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2263BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2263BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2263BSRE6
QUANTITY
RNC55H2263BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2263BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2263BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2263BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2263BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2263BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2263BSRE6
LED BLUE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 620MA 186 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
24AWG 7/32 27PR FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf