Vishay/Dale RNC55H2291BRRE6
RNC55H2291BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2291BRRE6
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2291BRRE6.pdf
Availability of RNC55H2291BRRE6
QUANTITY
RNC55H2291BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2291BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2291BRRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2291BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2291BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2291BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2291BRRE6
CHOKE COMMON MODE 4ARRAY 200 OHM datasheet.pdf
TIE WIRE 8" BLACK 18LB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SO datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
GRF2 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SOLDER HOLE PANE datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 16 V datasheet.pdf