Vishay/BCcomponents SFR25H0001008FR500
SFR25H0001008FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001008FR500
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001008FR500.pdf
Availability of SFR25H0001008FR500
QUANTITY
SFR25H0001008FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001008FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001008FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001008FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001008FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001008FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001008FR500
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 100V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT BLK datasheet.pdf
OSC XO 25.0012MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 400MA 8SOIC datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
KPT 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf