Samtec, Inc. SSQ-121-01-G-D
SSQ-121-01-G-D picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-121-01-G-D
Brief Description
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SSQ-121-01-G-D.pdf
Availability of SSQ-121-01-G-D
QUANTITY
SSQ-121-01-G-D Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-121-01-G-D
Internal Part NumberEIS-SSQ-121-01-G-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-121-01-G-D
Related LinksSSQ-121, SSQ-121-01-G-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-121-01-G-D Details Description
Related parts for SSQ-121-01-G-D
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 7GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK 9.53MM ID 50MM L datasheet.pdf
LENS TIR 26.5MM FROSTED NARROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TI900 RECT 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 898K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf