Vishay/Dale RNC55H2292BSRSL
RNC55H2292BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2292BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2292BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2292BSRSL
QUANTITY
RNC55H2292BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2292BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2292BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2292BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2292BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2292BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2292BSRSL
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AC datasheet.pdf
1800UF 100V 30X30 datasheet.pdf