Vishay/Dale RNC55H2292BSRSL
RNC55H2292BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2292BSRSL
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2292BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2292BSRSL
QUANTITY
RNC55H2292BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2292BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2292BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2292BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2292BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2292BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2292BSRSL
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.35MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
ANTENNA GPS 1575MHZ SCREW MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 40MM datasheet.pdf