Vishay/Dale RNC55H22R6FSBSL
RNC55H22R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H22R6FSBSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H22R6FSBSL.pdf
Availability of RNC55H22R6FSBSL
QUANTITY
RNC55H22R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H22R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H22R6FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H22R6FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H22R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H22R6FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H22R6FSBSL
BATTERY PK 9.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .29W STER AB 20WQFN datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf