Vishay/Dale RNC55H2322BSB14
RNC55H2322BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2322BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2322BSB14.pdf
Availability of RNC55H2322BSB14
QUANTITY
RNC55H2322BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2322BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2322BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2322BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2322BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2322BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2322BSB14
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-16AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf