Vishay/Dale RNC55H2323BSRE6
RNC55H2323BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2323BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2323BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2323BSRE6
QUANTITY
RNC55H2323BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2323BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2323BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2323BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2323BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2323BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2323BSRE6
SCR SENS 200V 4A TO-251 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-219AB datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf